Hele verden investerer i grønne løsninger – hvordan får DK del i gevinsten?

17. Jun 2017 kl. 14:20

Ingeniørteltet – C8 til Folkemødet
Allinge, Bornholm

17/6-2017 14:20

Den grønne omstilling er en global megatrend, og hele verden forholder sig i disse år til emner som klimaforandringer, CO2-udledning, vandressourcer, affald og vedvarende energi. Med COP21 -aftalen i Paris har aftalelandene forpligtet sig til at investere mia. af dollars i grønne løsninger – løsninger, som danske energivirksomheder kan være med til at levere. 

I Danmark har vi et godt afsæt, da vi historisk har investeret massivt i området, og derfor sidder vi i dag på know-how, som vi kan eksportere til resten af verden. 

Alligevel er tendensen i dag, at forskningsbevillingerne er vigende, og branchen beskyldes for at være for tung og gammeldags. Samtidig er energisektoren i disse år i forandringer, hvorfor det kan undre, at der i dag ikke er flere danske energiiværksættere. 

Vær med, når Innovationsfonden og CLEAN inviterer til debat, hvor politikere, virksomheder – store og små – samt fagfolk diskuterer, hvordan vi kan geare den danske energisektor, så vi kan tappe ind i denne megatrend og sikre mia. af eksportkroner.

Panel: 

COOP: Peter Kjærgaard Svendsen 

Novozymes: Peder Holk Nielsen Nordic Power Converters: Regnar Paaske

Politikere: 

– Jens Joel, MF, Socialdemokratiet, Energi- og Klimaordfører 

– Mette Abildgaard, MF, Det Konservative Folkeparti, Klima- og Miljøordfører 

DTU: Marianne Thellersen 

Dansk Industri: Troels Ranis 

CLEAN: Carsten Orth Gaarn-Larsen 

Innovationsfonden: Tore Duvold