NEPTUN matchmaking i Kolding
29. Okt 2020 kl. 09:40 - 15:00

Vil du være med til at udvikle fremtidens vand-og klimatilpasningsløsninger, så kom til kick-off på matchmaking d. 29. oktober 2020 i Pakhuset i Kolding.
Er din virksomhed beliggende i Region Syddanmark, Region Sjælland eller Slesvig-Holsten? Arbejder I med vandteknologi eller klimatilpasningsløsninger? Og har I behov for at få sat gang i udviklingen af nye produkter og løsninger? Så er et innovationssamarbejde måske noget for dig?
På matchmaking mødet er der mulighed for dels at høre om de udfordringer, som forsyninger og byer, gerne vil have vandteknologivirksomheders hjælp til at løse, samt få mulighed for at finde potentielle samarbejdspartnere til udvikling og kommercialisering af nye innovative vandløsninger på tværs af den dansk-tyske grænse.
På selve dagen vil du have mulighed for igennem en effektiv speed-dating at møde både vandforsyninger, kommuner, andre virksomheder og universiteter fra både Danmark og Nordtyskland.
Nogle af de udfordringer, vi søger løsninger til, er;
-
Metoder til overvågning af vandkvalitet
-
Metoder til overvågning og forudsigelse af vandsstrømning i kloaksystemer
-
Bæredygtige metoder til recirkulering og genanvendelse af industrispildevand og sekundavand
-
Modeller og teknologier til forudsigelse af klimaudfordringer så som stigende grundvand og tørke
-
Robuste sensorer og droner til monitorering af vandkvalitet i.f.b. med skybrud og oversvømmelse
Program for dagen
09:40 – 10:00 Ankomst og registrering
10:00 – 10:30 Velkommen og formål med dagen ved. Projektchef, Lotte Lindgaard Andersen, CLEAN Konkrete udfordringer som vandsektoren ønsker løsning på. Pitch fra forsyning og kommune 10:30 – 11:45 Dagens første matchmaking session. Introduktion og speed-dating 1, Per Vagn Freytag, SDU
11:45 – 12:40 Frokost og netværk
12:40 – 14:00 Speed-dating 2: Status efter første session og igangsætning af session 2, Per Vagn Freytag, SDU
14:00 – 14:15 Pause
14:15 – 14:50 Er der match mellem udfordringsejere og vandvirksomheder? Per Vagn Freytag, SDU Næste step for potentielle innovationssamarbejder
14:50 – 15:00 Tak for i dag, Lotte Lindgaard Andersen, CLEAN
Tilmelding:
Tilmelding for virksomheder: https://f.momentumtools.io/?form=v4_thelcjbilcai
Tilmelding for forsyningsselskaber: https://f.momentumtools.io/?form=v4_jnwgzguvuwto
Hvad er et innovationssamarbejde?
I et innovationssamarbejde sammensættes en gruppe af vandvirksomheder og forskere fra universiteter, som har som mål at udvikle konkrete prototyper på en vandteknologi eller klimatilpasningsløsning, som løser et konkret behov og udfordringer inden for vand og klimatilpasning. Løsningerne skal udvikles og testes i et tæt parløb med dine leverandører og kunder. Du får tilført ekspertviden fra tre universiteter; Syddansk Universitet, Aalborg Universitet i Esbjerg og Christian Albrechts Universitet i Kiel