Danish Water Forum Konference 2022

Danish Water Forum Konference 2022

DWF, Dansk Vand Forum, afholder deres årlige vand viden konference, hvor over 50 oplægsholdere vil holde oplæg omkring deres felt inden.

Kom og hør om den seneste viden og resultater inden for den danske vandsektor som du kan tage med hjem til din virksomhed.

Program:

kl. 9.45 – Åbnings session

kl. 12.25 – Frokost

Efter frokost er der forskellige tekniske sessioner man kan deltage i. De starter kl. 13.00 og 15.15:

kl. 13.00

Session 1:  Fordele ved spildevands håndtering – nye tilgange og teknikker 1

Session 3: Drikkevand – udfordringer og løsninger

Session 5: Eksport strategi for SMV’er (afholdes på dansk) 

Session 7: NEPTUN projektet – Interaktiv session på vand udfordringer i det dansk-tyske grænse område 

kl. 15.15

Session 2: Fordele ved spildevands håndtering 2- nye tilgange og teknikker 2

Session 4: Urbane vand og klima udfordringer

Session 6: Grundvands ressourcer og håndtering

Session 8: Startups i vandsektoren – a måde at drive innovation i sektoren


Find hele programmet her


CLEAN vil være med på konferencen og fortælle om bl.a. vores vandprojekt, NEPTUN, og dens resultater.

Sammen med Grundfos og NIRAS vil DWF uddele to priser på 10.000 kr. til  unge videnskabsfolk for deres innovative arbejde og præsentation til konferencen.

OBS. Det koster 800 kr. at deltage, som medlem af CLEAN eller DWF. Som ikke-medlem koster det 1.200 kr. at deltage på konferencen.

Konferencen bliver afholdt på engelsk. 

Information

Dato:
20. april kl. 09:45 - 17:00
Lokation:
Københavns Universitet, Thorvaldsensvej 40, 1871 Frederiksberg C

Kontakt

Trine S. Jensen
Senior Projektleder
+45 3148 3418 TSJ@cleancluster.dk